פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
''אוֹי לאלוהים שֶׁאֵלוּ מֳגִינַיו''
יוסף אליעז (יום שני, 12/10/2009 שעה 12:00)


''אוֹי לאלוהים שֶׁאֵלוּ מֳגִינַיו''לעתים עולה בִּיְדֵי כּוֹתֵב לְתַמְצֵת רַעֳיון בפסוק אחד. ''אוי לאלוהים שֶׁאֵלוּ מגיניו'' הוא פסוק כזה.

מוּשַׂג האלוהות קשה לתפיסה ולהבנה. בניגוד לאמירתו המפורסמת של ז'אן ז'אק רוסו ''האדם נולד חופשי אך בכל מקום ידיו נתונות בכבלים'', דומה שֶׁהַאָדָם נולד משועבד מבטן ומלידה: הוא בוקע לעולם חסר-ישע. בזה שונה האדם מרוב בעלי-החיים, אשר זמן קצר לאחר לידתם כבר עומדים על רגליהם, כעופרים וגורים, או לכאלו שכבר בוקעים עם נשק להגנתם, כצפעים שכבר ארס תחת לשונם, התינוק האנושי חסר כל הגנה, אפילו פרווה אין לגופו להגן עליו מהקור. משך שנים ארוכות הוא חסר-ישע וכל קיומו תלוי באמו, או בהוריו. הוא חייב, מטבע בריאתו, לציית להם בכל. משנפטר הצעיר ממשמעת הוריו, ולרוב הרבה לפני כן, נתון הוא למרותו של המורה, של החזק בחבורה, של ראש החמולה, של המפקד בצבא או ראש השבט. למעשה האדם בכל חייו נתון בכבלי-משמעת, ואפילו אם טיפס ועלה לראש הפירמידה, עודו שבוי בפחדים ומורשות מהן לא ישתחרר. לא בכדי חלק ניכר מאד של השליטים, כמו סטלין, היטלר ולהבדיל ריצ'ארד ניקסון, נתפס לפראנויה ואינו מצליח להשתחרר ממנה.

מוקדם מאד בא האדם החושב למסקנה שמעל כל אב, מורה ומנהיג יש סמכות גבוהה יותר, והחל במסע חיפושים אחריה, הן כדי לסגוד לה ולשאת חן בעיניה והן כדי לִקְרַב אליה, למקור הכח. באופן זה יצר את מושג האלוהות. במאמציו לגלות את האל מצא כוחות רבים שדימה כי הם, הם אותה סמכות. בפרס עבדו את האש; בני המאיה והאצטקים עבדו את השמש; יורדי-ים עבדו את אֵל הים, והפלשתים-עם פולש מן הים שעבר לחקלאות בשפלת יהודה, הֶאֱלִיל את דָּגוֹן שבשמו מצויים הן הדג והן הדגן. אחרים בחרו בירח, או ברוח, או - כתרבויות אינדיאניות שונות - את האדמה. בתרבויות שונות, כמו במצרים, ביוון, ברומא וכן בהודו עד ימינו – יצרו כתות שלמות של אלים ואלילים.

עם ''גילוי האלים'' התפתחו פולחנים של ''עבודת-האל''. נראה שהפירמידות במצרים, כמו אלו של המאיה, או אבני ה''סטונהג''' באנגליה, נבנו תוך חקר השמש ולצרכי הסגידה לה. מונו כוהנים לביצוע הפולחנים, ומאחר וכלכלתם היתה על הציבור התפנו אלו לפיתוח התיאולוגיה בצד לימוד הקריאה והכתיבה, האסטרונומיה ולאחר מכן האסטרולוגיה, ניבוי העתידות וביצוע מלאכת השפיטה כשזו לא קוימה בידי השליט.

השליטים הבחינו חיש מהרה לאן נושבת הרוח. על כן חלקם הכתירו עצמם כאלים, כמו חלק מן הפרעונים או שליטי האינקא, ואפילו אותו אנטיוכוס אפיפנס, שכננו המתייון מסוריה ומאסיה הקטנה. אחרים הכריזו על עצמם כבני-אלים, תופעה שנתמשכה עד לאמצע המאה הקודמת ביפן. גם ביהדות המלך היה ''משיח ה''' וראשו נמשח בידי הנביא ב''שמן המשחה'' המקודש.

אלוהות מופשטת קשה עוד יותר להבנה ועל כן אימצו דתות שונות את הפסילים. יש להניח שתחילה הפסל ''ייצג'' את האל, ומאוחר יותר הפך הַפֶּסֶל עצמו לאל. עד היום הקתולים והפרבוסלבים מעניקים קדושה לפסלים. כוהני הדת, שדברו בשם האל, צברו כח אדיר. הם קבלו את התרומות לקודש, הן מחיים והן בצוואות, השיגו פטור ממס, ועד מהרה היה הכהן הגדול מתחרה רב-כח למלך. אחד השיאים היה התגברות כוחה של הכנסיה הקתולית. האפיפיור שבראשה היה חזק כמעט מכל מלך אירופי, בעיקר לאחר נפילת האימפריה הרומית ובמשך אלף השנים של שפיכות הדמים ומלחמות הפיאודלים בכל רחבי אירופה. הנרי השמיני, נואף נבון ורב-כח היטיב להבין זאת ובמהלך מסוכן ועקוב מדם הדיח את הכנסיה הקתולית, יצר את הדת האנגליקנית והעמיד את עצמו בראשה.
כמרים תאבי-כח לא הססו מעולם לעשות הכל על מנת לצבור כח, כספים וכבוד.

מלאכת אנשי-הדת קלה היתה מזו של כל רודף שררה חילוני, כי הם הרי פעלו בשם האל, כאשר כל מטרתם, לכאורה, לא היתה אלא להאדיר את שמו, את כבודו ולהעשיר את קופתו שמפתחותיה בידם. כל האמצעים היו כשרים. עוד ברומא ולאחר מכן בפירנצה ובקוסטנטינופול עשו שימוש ברעל ובפגיון, בהאשמה בכפירה ובהעלאה על המוקד, תוך החרמת אדמות הכופרים וכל רכושם.

לא עוד מונגולים וונדאלים תאבי-דם ובצע שהשתלטו על העולם המוכר, שדדו אותו ובנו אימפריות אדירות, לא אלכסנדר הגדול שנמלא דחף בלתי נשלט לכבוש עוד ועוד ארצות לתפארת שמו. מעתה המלחמות היו בשם האלוקים. מחצי האי ערב עלו צבאות הוואהבים הקנאים שקריאתם ''אללה אכבר'' ו''דִין מוּחַמָד בַּסֵיְףְ'' שילבה בין קנאות מסיונרית לתאוות-שוד. באירופה השסועה וזבת-הדם הוכרזו שוב ושוב מסעי-הצלב לשחרור עֶרֶשׂ הנצרות מידי 'הכופרים'. בדרך נרצחו יהודים ויריבים בשם הצלב. שם האלוקים בפיהם וחרב נוטפת דם בידם. הו, כמה רבים לאין-ספור מעשי-הנבלה והרצח שנעשו בשם האל. בשם האל, כלומר בשם הקתוליות והפרוטסטנטיות, רצחו גם בימינו באירלנד אירים את אחיהם, שלא לדבר על המלחמות והטבח הדדי בין סונים לשיעים בארצות האיסלאם.

ועתה ללב הבעיה: יושב מרומים [היכן זה בדיוק?] השקיף ממעל על יציריו, שברא בדמותו ובצלמו, בְּעֵת שטבחו בשמו אלו באלו וְהֶחֱשָׁה. כל שליחי-האל-מטעם-עצמם באו להגן עליו ונמצאו מבזים את מהותו. לא נכנס כאן לשאלה אם האל קיים, ואם כן - האם הוא מסדיר את תבל ומלואה בלבד, או גם מטה אוזן למצוקותיו של הפרט. הנקודה היא שכל הדתות מאמינות כי האל [או ''משפחת האלים'' שהיתה מוכרת במצרים או באולימפוס היווני, ועדיין קיימת בבודהיזם] הוא כל-יכול, וכי האדם הינו כְּאָיִן וְּכאֶפֶס לעומתו. זהו האל שיצר את כל הגלאקסיות, ובעולמנו הקט הפריד בין מים למים, בין אור לחושך, ויצר את כל הברואים. בצד עוצמתו העצומה של האל הנצחי ובן האָל-מָוֶת מוצא האדם, אותו אורח-לרגע בעולמנו, את הצורך, הזכות והעוז להגן על האל, ללחום על כבודו ולכפות את אמונתו בת-החלוף על בני-אדם אחרים !!
כלום אין עצם הטענה שבן-תְּמוּתָה עלוב זה בא להגן על האל, על שמו וכבודו, אינו ביזוי לאל? הרי בעצם הטענה מסתתרת האמירה שהאל האדיר אינו מסוגל להגן על עצמו, על שמו ותפארתו, וזקוק להגנת האדם! היש עלבון גדול מזה לאלוהות?! באופן זה האדם שבא לברך נמצא למעשה מקלל, בא לכבד ונמצא משפיל ומעליב.

בצד זה - עולה השאלה: ''מי שָׂמְךָ?''. מי הסמיך את האפיפיור, ילוד אשה, לשלוח לוחמים רצחנים לארץ הקודש, או למלחמות בצד מלך אירופי זה כנגד חברו? האִם הַאֵל אשר נִגְלָה למוחמד וצווהו להפיץ את האיסלאם גם הורה לו להרוג את יצירי-האל שנבראו בצלמו? מדוע המתין האל עד ש''שיגר'' לעולמנו את ישוע לקראת חורבן בית שני? כיצד המתין עד שנת 620 כדי לשגר לעולמנו את מוחמד? כיצד התנהל העולם שברא עד אותם תאריכים? אולם אפשר וזהו נושא אחר החורג מנושאנו.

לסיכום- בן-אדם, דע את מקומך. דע מנין באת וכי אֶל הֶעֲפָר תָּשׁוּב. האל הגדול, אללה אכבר, אינו זקוק להגנתך. עצם מחשבתך להגן עליו היא עלבון לו. אל תישא את שמו לשווא!! חַיֶה וְתֵן לִחְיוֹת!!


חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


יוסף אליעזר, אתה בהחלט צודק...
סתם אחד (יום שני, 12/10/2009 שעה 14:50) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אתה צודק בשאלה אבל לא בתשובה שנתתה לה.

חזי
_new_ הוספת תגובהאו שכן או שלא.מה שבטוח זה הספק.
סתם אחד (יום שני, 12/10/2009 שעה 18:28) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בני האדם נולדים חסרי ישע כי הריונם ''לא הושלם''. בניגוד לנחש שנולד עם ארס והפיל הקטן שיכול מייד ללידתו לעמוד על 4 רגליו,ייתרון קיום האדם הוא במוחו היושב בראשו.ראש גדול יותר אינו יכול לעבור בתעלת הלידה.כך נמשך ''הריון'' חיצוני עד שראשו של האדם מגיע לגדלו המלא.
חיות ובמיוחד יונקים נוהגים לפי אינסטינקטים אך גם עוסקים בחקיינות הוריהם לצורך קיומם כבוגרים.
האדם הצעיר מצוייד באינסטינקטים וגם עוסק בחקיינות ובנוסף גם בקשב להסברים מילוליים.היכולת המילולית היא חלק מיכולתו האדירה של האדם ותכונה שאין לה קיום אצל בעלי חיים אחרים.
אף כי בהערת אגב יש יכולת מסויימת של חיות להעברת מסרים בקול.קופים יכלו ''לדבר'' בעזרת לחצני מחשב או בשפת החרשים האמריקאית.
האדם הצעיר מצויד בסקרנות כחלק מהגנטיקה שלו.הוא שואל ומגלה רצון וצורך להבין את העולם.שאלותיו והתשובות שהוא מקבל מותמעים בו ואצורים בזיכרונו.אך ככל שהוא גדל נעורים בו ספקות ביחס לתשובות שקיבל.ביקורתיות זו מתחילה עם הגיעו לבגרות מינית ונשארת למעשה שנים רבות.
אחת השאלות הבסיסיות של האדם הצעיר היא ''למה''?
למה זה ולמה זה וכך הלאה....
אלא שיש כאן מילכוד.
היכולת לשאול לסיבת הדברים עתיקה מאד אך היכולת לענות תשובה התואמת את המציאות מאוחרת ופחותה בהרבה.
שאלות הרות חשיבות כמו ''מדוע יש גשם?'' או להיפך ''מדוע אין גשם?'' מדוע מת ילד שלא חטא או למה באו אויבים להרוג ולשדוד וכן שאלות רבות אחרות היו חסרות יכול תשובה אצל הקדמונים .
חוסר תשובה אמיתית במובן המודרני,גרמה לתשובה מסוג מאד מסויים שאי אפשר היה לסתור.
''את זה עשה אלוהים''.
אלוהים מוריד את הגשם.
אלוהים שלח אויבים להעניש את העם.
אלוהים מצמיח דשא ועצים.
אלוהים ברא את האדם!

כעת יש תשובה והיא כבר עתיקה מאד.ואם פלוני מאמין בקיום האלוהים אז מדוע שלא יאמין בשליחיו?
_new_ הוספת תגובהומי הסמיך את אלוהים
עמיש (יום שני, 12/10/2009 שעה 18:51) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

לשלוח את עם ישראל לארץ ישראל ולהרוג את כל יושביה?
_new_ הוספת תגובהכשאתה מאמין באלוהים ואתה כמו איוב
סתם אחד (יום שני, 12/10/2009 שעה 18:56)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שאינו יודע במה חטא ומצדיק את מעשי האלוהים אז ברור לך שהוא הסמכות ומעשיו צודקים ולאדם אין פשר.

הנה השואה שחיווינו במאה העשרים.לאדם המאמין אין צורך בהסבר.אלוהים יודע והוא החליט נכון.
_new_ הוספת תגובהומי הסמיך את אלוהים
סתם אחד (יום שלישי, 13/10/2009 שעה 7:28)
בתשובה לעמיש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אאא..... זה רק בגלל שאלוהים שומר חוק ומכיר את חוק הקניין.זה מפריע לך?

וחוץ מזה בינתיים עוד לא הרגת את כל יושביה.אני מניח שאם תמשיך בחטא שלום עכשיו אז בודאי שתשיג את מטרתך.

ארכדי הזגג
_new_ הוספת תגובהומי הסמיך את אלוהים
סתם אחד (יום שלישי, 13/10/2009 שעה 10:33)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

ממתי שלום זה טרור?
לא הגזמת?

קלקלן צמרת
_new_ הוספת תגובהרק צחקתי
סתם אחד (יום שלישי, 13/10/2009 שעה 13:07)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

זה ברור שכשהערים רוצחים זה לא טרור אלא ביטוי עמוק של רצון לשלום. אף אחד לא חולק על כך ולא חומק מכך. אסור לנו לטאטא את השלום מתחת לדם הטרור,אלא חשוב שהדם הזה ייספג ויצמיח תקוות חדשות.
אוסלו זה רק ביטוי אחד ומובהק של הטאטוט, הספיגה והצמיחה.

ארכדי הזגג
_new_ הוספת תגובהשטחי למדי
אבנרש (יום שלישי, 13/10/2009 שעה 19:12) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

תחלה לוקה באי הבנה בסיסית של הדתות הפוליתאיסטיות, ולבסוף ברעיון העוועים ש''תפקידו'' של ''האל'' מתמצה בישיבה במרומיו תוך הנאה מהערצתינו לבלי גבול.

ובכן, עובדי האלילים _לא_ האמינו בקיומו של אל עליון כל-יכול כלשהו, וודאי שאליליהם, המגבלים בהגדרה, _כן_ היו זקוקים במאבקיהם לעזרת בני תמותה, גם אם אלה חלשים מהם.
ואילו הדתות המונותיאסטיות לא חזרו פשוט לאמונות הפרימיטיביות המאחדות את כל תופעות הטבע, אלא עיקר המסר שלהן הוא בתביעה המוסרית המחלטת שמציג הא-ל לברואיו. המלחמה, לתפיסתן, אינה כדי להגן עליו - המלחמה היא רצונו, כשם שכפיית משפט צדק על ידי בני האדם הוא רצונו.
_new_ הוספת תגובהמי הסמיך את האפיפיור?
סתם אחד (יום שלישי, 13/10/2009 שעה 21:08) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

את האפיפיור הראשון, הוא פטר, היסמיך ישוע עצמו, בהסמכה משולשת. ישוע הוא בעל שתי ישויות - אלוהית ואנושית. האפיפיורים שאחרי פטר ממשיכים במסורת האפוסטלית - השליחית, ופועלים, אקס-קתדרה, מכוח רוח הקודש.
_new_ הוספת תגובהReligion
סתם אחד (יום ראשון, 18/10/2009 שעה 20:35) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

Religion, in all shape or form, whether it is Judaism, Islam or Christianity, is a form of mental illness. In some cases it is mild, but in many cases the mental illness is severe.
_new_ הוספת תגובהReligion
סתם אחד (יום שני, 19/10/2009 שעה 7:14)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טעות גדולה בידך . אני ממליץ לך לקרוא את סיפרו של דוקינס - ''יש אלוהים ?''
אמנם דוקינס טוען שכמעט בטוח שאין , אך לא ב100% . אבל הוא מסביר בסיפרו מדוע האמונה באלוהים נוצרה וקיימת . זו אינה מחלת נפש אלא תוצאה של יצירת MEM במוח בילדות . הסבר מפורט ==> שם .
כאשר לאדם יש אמונה בקיומו של אלוהים ההתנהגות הדתית היא פועל יוצא .

אריה עירן .
_new_ הוספת תגובהReligion
סתם אחד (יום שישי, 23/10/2009 שעה 2:34)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

אריה ערן מכובדי. נפלה טעות בידך. אין במאמרי מילה אחת על אי-קיומו של אלוהים. הבעיה היא כפולה לפחות: א. אותם עלובים שמינו עצמם להגן על גדולתו למעשה מביישים אותו, במחשבה שהוא זקוק להגנתם; גרוע מזה: ב. הם נוטלים לעצמם כח וסמכות לעשות בשמו מעשים נוראים, עד השמדת עמים.אתה כותב ''התנהגות דתית''. חשבת עד כמה זה איום? הוואהבים יצאו להשליט את האיסלאם ''דין מחמד בסייף'' לאחר שחיסלו את השבטים היהודיים שחיו בימי הנביא בסעודיה של היום; הצלבנים טבחו קהילות יהודיות שלמות בדרכם לארץ הקודש ובשם הצלוב טבחו את תושבי ירושלים; הטאליבן מלקים נשים שחשפו פניהן ואת החשודות בבגידה הם סוקלים למוות, כמובן- בשם האל. האינקויזיציה [כן, אח''כ גם הפרוטסטנטים] עינו והעלו על המוקד כל מי שנחשד בעיניהם בכפירה. בעיקר יהודים.היום מטורפי אל קעידה רוצחים בלא הבחנה, ובעיקר שיעים בשם הדת. החיזבאללה והאיטולות עושים כן לסונים.
קהילות שלמות בישראל משתמטות משרות צבאי, מעבודה, ושליחיהן עוסקים בכנסת בחליבת כספי ציבור, הכל בשם הדת.
גם הכאת דיירות לא-חרדיות ושריפת בתיהן בסמיכות ל''מאה שערים'' נעשתה בשם הדת.גם החמרת מצבן של נשות החרדים, הפרדת מדרכות, מושבים באוטובוסים וכו' נעשית בשם הדת.
או אולי התכוונת לכך שהולכים לכנסיה, למסגד או לביתהכנסת להתפלל? זה בהחלט יפה, אנשים התנהגו יפה גם בתקופה האלילית. ראה כיום אצל כמה עשרות מיליונים בהודו הבודהיסטית. גם ביוון, בצד העבדות, אנשים התנהגו די במוסריות, בלי דת מונותיאיסטית.
אלוהים - שמרנו נא מ''התנהגות דתית'' .בעיני עדיפה בנסיבותינו התנהגות אנושית...בברכה יוסף אליעז
_new_ הוספת תגובהReligion
סתם אחד (יום שישי, 23/10/2009 שעה 7:50)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

טענותיך ידועות ואף מוסכמות עלי .
ממה שכתבתי כולל הפניה אל דוקינס , שכתב כמה ספרים טובים שקראתי , נועדה להסביר כיצד נוצרה האמונה באלוהים . מה תפקידה בנפש האנושית ולכן כמה מעט סיכוי יש שהיא תעלם .

מאחר וענית כפי שענית הרי שאני יכול רק להוסיף , כאדם המשוכנע בקיום אבולוציה , כולל אבולוציה של אידאות , שלפי הידוע לי על האיסלם , הוא יהיה ''ראש הפירמידה'' .

זה נכתב תוך הסתייגות אחת - האפשרות הקלושה שתקום דת נוראה יותר .

ושאלה משנית - האם קראת את הספרים של דוקינס ?
יש אלוהים ?
השען העיוור .
הגן האנוכי .

אריה עירן .
_new_ הוספת תגובהReligion
אבנרש (יום שני, 19/10/2009 שעה 7:44)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

בדיוק כמו אמונה בחוק שמור החומר.
שלא לדבר על אמונה באבולוציה.
ושלא להזכיר אמונה בכדאיות הסוציאליזם.
_new_ הוספת תגובהReligion
סתם אחד (יום שני, 19/10/2009 שעה 7:55)
בתשובה לאבנרש
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

שטויות .
_new_ הוספת תגובההיכונו. תשואות גבוהות להשקעתך
סתם אחד (יום שלישי, 20/10/2009 שעה 6:10)
בתשובה לסתם אחד
הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה7 חמורים במחירי מבצע. כל הקודם זוכה
סתם אחד (יום שישי, 23/10/2009 שעה 2:41) הדפס תגובה/פתילקישור ישיר לתגובה זו

_new_ הוספת תגובה
חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי