פורום ארץ הצבי

http://www.faz.co.il/story_287

מדינת ישראל ללא ישראלים
המערכת (יום שני, 20/05/2002 שעה 2:15)


מבין 132 ההגדרות שאי פעם נופקו בסעיף ''לאום'' בתעודת הזהות הישראלי, לא מופיע אף פעם אחת האפשרות ''ישראלי'' - כך עולה מרשימה שהגיעה לידי עיתון ''הארץ'', לאחר שזה פנה וביקש רשימה זו ממשרד הפנים בישראל.

מרשימה זו עולה ומתברר, כי בטבלת הלאומים של משרד הפנים מצויים אנשים אשר הגדירו לאומיותם כ''טטרי'', ''אשורי'', ''ליכטנשטייני'', ''בולוויאני'' ובעוד צורות רבות אחרות, ובהתאם לכך נרשמו כדת וכדין על ידו.

עמותת ''אני ישראלי'' בראשות פרופסור עוזי אורנן, אשר פנתה בעבר למשרד הפנים בנסיון לקבל רשימה זו, העלתה חרס בידיה ולא הצליחה לקבל הרשימה בנימוקים מנימוקים שונים.

קישורים:
הסיפור המלא בעיתון ''הארץ''

http://www.faz.co.il/thread?rep=1776
אמי נרשמה כ......
דנדוש א (יום שני, 20/05/2002 שעה 2:28)

אמי היא אחת ''מהמיוחדות'' כשהגיעה לישראל והיתה בהגדרה הרשמית של מולדתה ''חסרת דת'' ניהלו היא ואבי מלחמה ממושכת נגד משרד הפנים שהסכים לבסוף בשנת 1962 לרשום אותה ''ללא דת'' . ואחרי שהיא התגיירה עמד על כך שהרישום ישונה אבל היא סירבה, ומשרד הפנים נרגע כשהיא ואחרים כולל עזי ארנן וד''ר רם מואב ז''ל ניהלו מלחמה בדרישה לביטול רישום הלאום בכלל.
המלחמה הזו נגמרה אחרי 1967 כשגופים שנלחמו בכפיה הדתית התפרקו.

http://www.faz.co.il/thread?rep=1791
הגטו כמשל
אלכסנדר מאן (יום שני, 20/05/2002 שעה 16:06)

העובדה המשעשעת כי דווקא מדינת ישראל הגאה אינה מאפשרת לאזרחיה הגאים לא-פחות לרשום עצמם בסעיף הלאום 'ישראלי' - ולו כאופציית בחירה, מראה ומציגה יותר מכל דבר אחר את הווייתה המעוותת של מדינה זו, אשר אינה מסוגלת לשאת בסממני ריבונות ממלכתיים ראשוניים, אשר כל מדינה דמוקרטית תקינה אוחזת בהן.

גרוע מכך: על ידי כך הופכת ישראל פאר אקסלאנס לגטו היהודי הגדול ביותר בעולם, ממנו ומהגדרתו אין כל מוצא; לפי תפישה זו חיים בישראל 'יהודים' נטולי כל אפשרות להגדיר עצמם במדינתם כ'ישראלים'. מדהים.

ברור שעל רקע זה נראה כל הוויכוח והשאלה בדבר מדינת כל אזרחיה כאוטופי וכחסר כל בסיס: כיצד ניתן לנסות ולקיים מצב של שוויון בין קבוצותיה השונות של מדינת ישראל, אם לקבוצת הרוב אין כל אפשרות חוקית להגדרת עצמה לפי שם הלאום אותו היא נושאת בגאווה...
גם אם יאמרו ויטענו אפולוגטים למיניהם כי זוהי הדרך היחידה לשמירת המבנה הסגרגאטיבי של מדינה זו, עדיין אין להבין מדוע ישראל אינה מאפשרת לקבוצת הרוב של אזרחיה להגדיר עצמם כ'ישראלים'.

נקודה אחרונה זו יכולה בהחלט להיות פתח לדיון מרתק בשאלה אנומאלית זו.


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.