פורום ארץ הצבי Enter the forum
Articles
Discussions
About FAZ
FAZ people
columns
Links
Previous page
Bulletine Board

SearchFeedbackAdd to Favorites
RSS Feed
מה זה?
על הצמיחה
עגל הזהב / דוד סיון (יום שלישי, 15/02/2005 שעה 16:00)


על הצמיחה


ד''ר דוד סיון
בחודשים האחרונים כאשר שר האוצר מדבר על המשק בעתיד הקרוב הוא מגלה אופטימיות בלתי מסוייגת - אולי זה חלק מהתפקיד שלו. אני, לעומת זאת, כפי שזה מתבטא במאמרים רבים שלי, פחות אופטימי. התמונה שעולה מן הנתונים, הגם שהיא טובה יותר ממה שראינו לפני כשנה, היא הרבה פחות אופטימית ממה ששר האוצר משדר ואני חושש.

את הדברים הללו כתבתי בנובמבר 2003 כאשר התחילו להופיע דיווחים על כך שהמשק חזר לצמוח. במהלך השנה המשכתי להיות פחות אופטימי, אבל המציאות טפחה על פני. כך לפחות זה נראה לאחר שקראנו את דיווחי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.אחת הסיבות לחוסר האופטימיות שלי היתה שבחינת הרכבו שלא של התקציב הראתה שלא היה שינוי משמעותי בהרכבו. חלקן של ההשקעות נשאר פחות או יותר דומה לזה של השנה הקודמת (2003). מנוע נוסף שפעל היה התנהלות המדיניות הכלכלית האמריקאית. ראשית היתה ההחלטה על הערבויות ששינתה את הסיכון על החוב החיצוני של המשק וזה איפשר גיוס מקורות מחו''ל במחיר סביר – דבר שקודם היה כמעט בלתי אפשרי. לבסוף, המדיניות המוניטרית (ריבית) וגם הפיסקלית של האמריקאים היו מאד פעלו להרחבת הפעילות הכלכלית במשק האמריקאי.

במהלך שנת 2004 פעל שר האוצר להורדת שיעורי המס שמשלמים יחידים ועסקים. גם זה עשה חלק מן העבודה. אני כמובן קיוויתי שבנימין נתניהו יטפל ישירות בגודל החוב הציבורי שעמד על יותר מ-‏105% תמ''ג. טענתי, כמו הנגיד קליין, שעדיף להוריד את שיעור החוב הציבורי כדי לשחרר מקורות לרשותו של המגזר העסקי כדי שהצמיחה תעבור להתבסס על המשק המקומי ותעלה על מגמה ארוכת טווח. לוח 1, מציג את נתוני הצמיחה במשק לשנת 2004, כדי שנוכל להשוותם לאלו מהשנים הקודמות (תקציב 2004 וצמיחה).
לוח 1: שינוי כמותי, באחוזים, בשיעור שנתי - 2004
 חצי 1חצי 2
תוצר מקומי גולמי (תמ''ג)3.0%3.9%
תמ''ג לנפש1.4%1.9%
תוצר עסקי4.3%5.7%
צריכה פרטית לנפש2.2%2.6%
השקעה גולמית(7.2%)21.8%
הוצאה ציבורית(2.8%)(5.3%)
יצוא16.8%14.3%
יבוא (למעט ביטחוני)9.0%16.2%
מקור: התוצר עלה ב-‏3.9% בחישוב שנתי.


נתוני הלוח מציגים שנה מאד מוצלחת: בכל שיעורי הצמיחה שהצגנו יש שיפור משמעותי לעומת השנים הקודמות, במיוחד בחצי השני של השנה. הערבויות והצמיחה של המשק האמריקאי הניעה את המשק הישראלי בסיוע של הורדת שיעורי המס במהלך השנה שעברה. למרות ששר האוצר משקיע בשנה האחרונה את עיקר זמנו לנושאים פוליטיים פעל על המשק גורם נוסף בזכותו – שינוי האווירה או החלפת הדיסקט בגלל השינויים המבניים שהוא הוביל.

הערבויות והמשק האמריקאי, וגם משקים אחרים (סין, אירופה ועוד) הניעו את גלגלי היצוא. הדבר התבטא בצמיחה ביצוא היהלומים (שעלה ב-‏27.1% בחישוב שנתי במהלך החצי השני של השנה), התעשייתי (10.9%) והשירותים (14.6%). כמו תמיד העלייה שנרשמה בצריכה הפרטית
גם היא השפיעה לטובה. גורם חיובי נוסף היא הירידה בשיעור הגירעון התקציבי (ביחס לתמ''ג), למרות ששיעורי המס. לבסוף ישנן אינדיקציות שלמרות הכל שיעור החוב הציבורי גם הוא בירידה (פיץ').

בכל זאת צריך להזכיר שכנראה הצמיחה לא ממש משפרת את מצבם של כולם. שיעורי האבטלה יורדים אלא שישנם דיווחים רבים על כך שעיקר התוספת בתעסוקה היא במשרות חלקיות, שברך כלל משלמות שכר נמוך יותר. גם העובדה שהיצוא הוא גורם ראשי לצמיחה במגזר העסקי הרי שאפשר להניח שרק ענפי היצוא צומחים. לכן סביר מאד שחלק ניכר מהאנשים במשק עדין מחכים שהצמיחה תסחוף גם אותם. שיעור ההשתתפות בכוח העבודה צמח מעט מאד ולכן מצבם של אלו שנשארו בחוץ לא ממש השתפר.למרות הטענות של שר האוצר הקודם (שר החוץ של היום), האינתיפאדה היא לא חזות הכל. כמו שאמרו כלכלנים אז, המשק יכול לצמוח למרות האינתיפאדה. אפשר גם לומר בביטחון שיש לנו סיבה טובה לשמוח: המשק צומח ולא היו הפסדי תוצר. אלא שעלינו לזכור שעוד רבה המלאכה כדי שנגיע לכך שמגמת הצמיחה תהיה מונעת ממקורות מקומיים ותהיה ארוכת טווח.

חזרה לפורום

הצגת המאמר בלבד
הדפסת המאמר קפל תגובות פרוש תגובות תגובה למאמר
 
 


  על הצמיחה?  (ישראל בר-ניר) (4 תגובות בפתיל)

חפש בתגובות שבדיון זה:     חיפוש מתקדם...

חזרה לפורוםהדפסה עם תגובותתגובה למאמר


מערכת פא"צ אינה אחראית לתוכן תגובות שנכתבו בידי קוראים.© פורום ארץ הצבי